+420 603 148 500
Cimburkova 29, Praha 3
Stachova.J@seznam.cz
profesionální fotograf AJ

PORTRÉTY DĚTÍ

profesionální fotografka - portréty dětí

Tisíce nálad, rozmarů a úsměvů, to vše jsou vaše děti.

RODINNÉ PORTRÉTY

profesionální fotograf - portréty rodin focení

Každá rodina má své kouzlo.

OSOBNÍ PORTRÉTY

profesionální fotografka – osobní portréty

Je jedinečný, tak jako vy!

KALENDÁŘE

profesionální fotograf - fotokalendáře

Originální kalendáře.

FOTOGRAFIE MIMINEK

profesionální fotografka – focení miminek

Fotografie úžasných stvoření.

FOTOGRAFIE TĚHOTENSTVÍ

profesionální fotograf – focení těhotných

Památka na nejvzácnější období ženy.

OSTATNÍ FOTOGRAFIE

profesionální fotografka - ostatní

Fotografie, které se nikam nevešly.

VOLNÁ TVORBA

profesionální fotograf – volná tvorba

Volná tvorba, která nemá žádné hranice.

Focení portrétů

Focení portrétů

Focení portrétů mi učarovalo už na Střední průmyslové škole grafické, kde jsem v letech 1988–1992 studovala fotografii.

Po ukončení školy jsem pracovala jako asistentka Chrise de Jongha (portrétního a dokumentárního fotografa) v Amsterodamu a poté téměř dva roky jako asistentka u fotografa Tona Stana, kde jsem se ve své fascinaci portrétní fotografií a ve svém dalším směřování definitivně utvrdila.

Po dvouletém studiu fotografie na FAMU a po další spoluprací s profesionálními fotografy – Emilem Bratršovským, Filipem Šlapalem a Ruth Waltzovou (kdy jsem měla možnost se podílet na spolupráci v oblasti reklamní fotografie, fotografie architektury a divadla) – jsem se rozhodla naplno věnovat focení portrétů a založit si fotografický ateliér se specializací na portrétní fotografii, na focení dětí a focení miminek, těhotenské fotografie a focení rodin.

Jako portrétní fotograf se ve své práci snažím o zachycení lidské přirozenosti a respektuji přitom jedinečnost každé lidské bytosti. K lidem přistupuji s přesvědčením a ve víře, že hodnoty jako pracovní postavení, společenský úspěch nebo naopak zdánlivý neúspěch nejsou zdaleka tím, co o lidské existenci vypovídá ty podstatné věci.

Focení portrétů - na co se při focení zaměřuji

Kvalitní portrétové fotografie mají mít dle mého názoru určitý přesah, pokud je přítomen, máme pocit, že se nedíváme pouze na konkrétní tvář, ale že z tváře a jejího výrazu čteme něco víc. Kvalitní portrétové fotky nás budou vždycky přitahovat; můžeme je mít pověšeny roky na zdi, a neokouká se. Bude nás vábit určitým skrytým kouzlem, prostorem pro naši fantazii…

Kvalitní portrétové fotky mohou samozřejmě vzniknout úplně kdekoliv. Venku, v nejrůznějších interiérech, u vás doma – prostředí není podstatné.

focení portrétů 1

Profesionální focení portrétů v ateliéru má ale přece jen několik výhod:

1. Profesionální fotograf Praha může díky kvalitní světelné fototechnice vytvořit takovou světelnou atmosféru, jakou vytvořit chce a jaká se k danému člověku hodí nejlépe. Při focení venku, kde se pracuje při stávajícím světle, je to obtížnější, případně potřebujeme nákladnou profesionální techniku.

2. Fotografuje se na fotografickém pozadí, které vytváří klidný dojem, a tak je pozornost soustředěna na model (naopak při fotografování například doma jsou většinou kolem věci, které mohou rušit).

3. Nejste závislí na počasí, takže venku může být klidně třeskutá zima nebo pršet.

4. Jste v prostředí, které je k focení portrétů přímo určeno, takže máte možnost výběru různých doplňků, židlí, křesel, látek a jiných rekvizit, u kterých zkušenost prověřila, že na fotografiích vypadají dobře.

focení portrétů 2

Co můžete očekávat a co vzít s sebou, pokud Vás moje práce zaujme a chcete si nechat udělat profesionální portrét.

Očekávat můžete, že od vás nic očekávat nebudu… Prostě přijdete, popovídáme si, co byste rádi, a strávíme spolu nějaký čas; pro jistotu je lepší vyhradit si na focení zhruba dvě hodiny.

Nedoporučuji přijít úplně vystresovaný a mít dvacet minut času… Každopádně i taková focení mám za sebou, a s překvapivě dobrým výsledkem.

Jak jsem již zmínila, snažím se o přirozené, autentické fotky, takže vás rozhodně nebudu nutit do křečovitých úsměvů a strnulých póz s pugétem růží v náručí. Kvalitní fotografie se obvykle podaří spíš náhodně, zrovna když se člověk nesoustředí. Jde pouze o to vytvořit pro tuto možnost prostor, a to mám na starosti já. Takže hoďte za hlavu obavy z toho, jak by něco mělo nebo nemělo být, a buďte tím, kým jste – to úplně stačí!

Každý člověk je pro mě inspirací a jedinečným setkáním, které se neopakuje (pokud nepřijdete znovu, ale i takové setkání už bývá jiné).

Focení portrétů - fotky

focení portrétů 3 focení portrétů 9 focení portrétů 10 focení portrétů 6 focení portrétů 4 focení portrétů 5 focení portrétů 7 focení portrétů 8

focení portrétů - galerie

PORTRÉTY DĚTÍ

focení portrétů dětí

Tisíce nálad, rozmarů a úsměvů, to vše jsou vaše děti.

RODINNÉ PORTRÉTY

focení portrétů rodin

Každá rodina má své kouzlo.

OSOBNÍ PORTRÉTY

focení osobních portrétů

Je jedinečný, tak jako vy!

 

Focení portrétů - ostatní stránky

Copyright © 2014 Jana Stachová. All rights reserved.